background

       Gminna Biblioteka Publiczna
                   w NawojowejKontakt


Gminna Biblioteka Publiczna
w Nawojowej
Nawojowa 25
33-335 Nawojowa

Telefon: 18 445-75-04
E-mail: bib_ug_naw@op.pl


Wyzwanie dla szkół

 

 

 

 

 

W związku z 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości

 Gminna Biblioteka Publiczna w Nawojowej zaprasza Szkoły do udziału w akcji.

 

Przesłaniem akcji jest uczczenie tej ważnej  rocznicy poprzez zjednoczenie całej społeczności szkolnej  (nauczyciele, wychowawcy, uczniowie, rodzice, pozostali pracownicy szkoły) wokół wspólnego celu, jakim jest czytanie książek jako przejaw wolności, niezależności, szacunku dla słowa i myśli ludzkiej utrwalonej w książce, ale też zdobywania wiedzy dla własnego rozwoju.

100 lat temu ważne dla naszej Ojczyzny było odrodzenie państwowości, języka, kultury narodowej, której jednym ze źródeł jest książka. Kształcenie oraz wychowanie nowych pokoleń w duchu patriotyzmu, szacunku dla języka polskiego, kultury i tradycji to jeden  z filarów państwowości

Wyzwanie czytelnicze „100 KSIĄŻEK NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”  polega na wypożyczeniu  i przeczytaniu ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publiczne w Nawojowej oraz jej Filii we Frycowej  i Żeleźnikowej Wielkiej - 100 książek przez minimum 100 osób w terminie od 11 listopada 2018 roku do 11 lutego 2019 roku.

Zgłoszenie uczestnictwa:  Przedstawiciel Szkoły podejmującej wyzwanie kontaktuje się telefonicznie lub osobiście z biblioteką.  Społeczność szkolna wypożycza w okresie trwania akcji dowolne tytuły książek, informując każdorazowo bibliotekarza o fakcie uczestnictwa  w wyzwaniu czytelniczym (należy podać nazwę szkoły).

Każda Szkoła, która spełni warunek wyzwania otrzyma honorowy dyplom.

Zapraszamy do udziału.

"Spotkajmy się w Bibliotece"

„Spotkajmy się w Bibliotece” jest to cykl spotkań promujących czytelnictwo i pobudzających wyobraźnie dzieci i młodzieży oraz zainteresowanie książkami.

W ramach tego cyklu biblioteka gościła uczniów Szkoły Podstawowej w Nawojowej. Podczas spotkań w bibliotece dzieci uczestniczyły w zajęciach jak „Teatrzyk Kamishibai”,  „Jestem patriotą i…..”, miały okazje zapoznać się z jej  zbiorami oraz zostać czytelnikiem biblioteki.

Spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek

Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Żeleźnikowej Wielkiej gościła

26 września 2018 roku w swoich progach pisarkę dla dzieci Joannę Krzyżanek. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Po górach z mistrzem Pióra” realizowanego przez Powiatową i Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. Bazielicha w Starym Sączu. Jest on dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Żeleźnikowej Wielkiej

Pisarka w zabawny sposób opowiadała dzieciom o sobie, swoich dziecięcych przeżyciach oraz pomysłach na pisanie książek. Duże zainteresowanie wśród dzieci wywołała seria pachnących czekoladą, cytryną i truskawką książek.Pomiędzy kolejnymi opowieściami autorka prowadziła zabawy ruchowe. Również pod czujnym okiem Pani Joanny i z Jej pomocą dzieci wykonały papierowe kotki.

Spotkaniu towarzyszyła dobra zabawa i uśmiech dzieci. Na zakończenie wszyscy stanęli do wspólnego zdjęcia i dostali słodycze.

 

Spotkanie autorskie z Agnieszką Urbańską w Nawojowej

Dnia 10 października Gminna Biblioteka Publiczna w Nawojowej gościła pisarkę  panią Agnieszkę Urbańską. Spotkanie autorskie odbyło się w  Szkole Podstawowej w Nawojowej.

Agnieszka Urbańska, pisarka, doktor nauk humanistycznych, autorka książek dla najmłodszych czytelników, takich jak: „Zwierzaczki z dzikiej paczki”, „Opowieści z Kapciuchowa”, „Wandzia Węszynos i cienie z doliny”, „Potwór z ulicy Pomidorowej” i wielu innych. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Podróże literackie”, realizowanego przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. Bazielicha w Starym Sączu, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Pani Agnieszka Urbańska w sposób mądry a jednocześnie zabawny opowiedziała nam o bohaterach swoich książek, opowieści te miały formę nie tylko rozmowy, ale także wesołej zabawy słownej, zgadywanek , niespodzianek (wyciąganych z tajemniczego woreczka).Mnóstwo pytań do autorki, dużo śmiechu i słodki poczęstunek towarzyszyły naszemu spotkaniu.

 

Z Książką na Walizkach

„Z książką na walizkach”to akcja promująca czytelnictwo w bibliotekach miejskich i gminnych. Dla wielu dzieci, które po raz pierwszy w życiu mają kontakt z au­torem, czynny udział w spotkaniu jest niezapomnianym przeżyciem. To także niepowtarzalna okazja na zdobycie wyjątkowej, indywidualnej dedykacji od goszczącego w bibliotece pisarza.

Tegoroczna, szósta już edycja spotkań "Z Książką na Walizkach odbyła się pod hasłem "A to historia". Odbyło się dwadzieścia spotkań z pisarzami. W dniach 13 i 14 września 2018 roku w bibliotekach miejskich i gminnych powiatu nowosądeckiego: w Chełmcu, Grybowie, Gródku n/Dunajcem, Kamionce Wielkiej, Krynicy, Korzennej, Łabowej, Łącku, Nawojowej, Muszynie, Podegrodziu, Stróżach i Starym Sączu. W tych dniach gościliśmy pięciu autorów piszących książki dla dzieci i młodzieży: Grażynę Bąkiewicz, Kalinę Jerzykowską, Izabellę Klebańską, orazPawła Wakułę i Kazimierza Szymeczko.

W Szkole Podstawowej w Nawojowej, odbyły się 2 spotkania z pisarzami z Kazimierzem Szymeczko i z Pawłem Wakułą zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Nawojowej. Autorzy zaprezentowali dzieciom swoje książki. Opowiadali o sobie, o swoim pisarstwie a także nawiązując do historii naszego kraju przedstawiali koleje życia swoich bohaterów, niejednokrotnie uwikłanych w losy Ojczyzny. Spotkania odbywające się pod hasłem „A to historia”, wpisały się w ogólnopolskie obchody niepodległościowe naszego kraju.

 Każde ze spotkań zakończyło się konkursem plastycznym, a prace laureatów trafiły na finałowy konkurs podczas Festynu Czytelniczego do Biblioteki Powiatowej w Starym Sączu, gdzie 1 miejsce w konkursie plastycznym zdobył uczeń Szkoły Podstawowej w Nawojowej.

 

 

 

 

 

2018  Gminna Biblioteka Publiczna w Nawojowej   GlobbersThemes