background

       Gminna Biblioteka Publiczna
                   w NawojowejKontakt


Gminna Biblioteka Publiczna
w Nawojowej
Nawojowa 25
33-335 Nawojowa

Telefon: 18 445-75-04
E-mail: bib_ug_naw@op.pl


Konkurs Przedszkolne wierszyki

Konkurs recytatorski "Przedszkolne wierszyki", został zorganizowany dla  przedszkolaków. Organizatorem Konkursu była Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu oraz biblioteki publiczne powiatu nowosądeckiego. W tegorocznej edycji konkursu dzieci recytowały wiersze: Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg – Zarembiny i Danuty Wawiłow.

W etapie gminnym przeprowadzonym Bibliotece w Nawojowej 6 maja 2019 r. wyłoniono zwycięzcę z terenu Gminy Nawojowa, który będzie nas reprezentował w finale.

I miejsce otrzymał – Aleksander Słaby

Wszystkim naszym utalentowanym uczestnikom życzymy dalszych sukcesów w konkursach recytatorskich.

Do finału zakwalifikowało się 10 uczestników z oddziałów przedszkolnych z powiatu nowosądeckiego.

Komisja konkursowa Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu po przesłuchaniu wszystkich uczestników miała trudne zadanie, aby wyłonić najlepszych.

  • I miejsce- Wiktoria Biel
  • II miejsce- Bartłomiej Barycz
  • III miejsce- Maciej Lepszy
  • Wyróżnienie - Aleksander Słaby

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Poziom recytacji był bardzo wysoki, dzieci oprócz poprawnej dykcji, oryginalnej interpretacji, zachwyciły strojem i rekwizytami.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

 

źródło: http://biblioteka.stary.sacz.pl/pl/664/0/przedszkolne-wierszyki-219-final.html

 

 

Mała książka - wielki człowiek

   Odwiedź bibliotekę z dzieckiem.

 Projekt przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym.

 

Recepta na książkę - Recepta na sukces

   W dniu 8 i 15 marca 2019 roku w ramach zajęć cyklicznych „Recepta na sukces-Recepta na książkę

Biblioteka przeprowadził zajęcia czytelnicze z książką –Teatrzyk Kamishibai w Gminnym Przedszkolu Publicznym w Nawojowej i w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej w Żeleźnikowej Wielkiej.

Zajęciach zostały przeprowadzone na podstawie 3 książeczek, "O panach Palcach” i „Rower Walentynki”, " Szukając Marudka" w trakcie zajęć dzieci aktywnie uczestniczą w czytaniu,

pokazują i naśladują emocje oraz ruchy postaci z książeczek. Na koniec zajęć dzieci otrzymały "Receptę na Kaiązkę".

Liczba uczestników: 91.

27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru 2019

   Teatrzyk Kamishibai można porównać do swego rodzaju dużej książki obrazkowej, która wymaga dodatkowej obsługi poza samym czytaniem.

Ilustrowane karty książki wślizguje się do drewnianego teatrzyku, który staje się oknem z ilustracją. Gdy rozpoczynamy seans głośnego czytania,

otwiera się na widza okno, a wraz z nim historia, która wypełnia przestrzeń tu i teraz… rozpoczynamy magiczny seans Kamishibai!

W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru Biblioteka 25 i 28 marca 2019 r. przeprowadziiła zajęcia czytelnicze za pomocą Teatrzyka Kamishibai

w Niepubliczny Przedzkolu w Nowym Sączu "Lokomotywa 2" i Gminnym Przedszkolu Publicznym w Nawojowej.

Podczas słuchania bajek dzieci oglądają ilustracje i aktywnie uczestniczą  w seansie. Na koniec zajęć dzieci otrzymują "Recepty na ksiażki"

z instrukcją i zaleceniami dla rodziców o zaletach czytania dzieciom książek i malowankę z bohaterem  z czytanej bajki.

 

Zajęcia multimedialne Edukacja w Polsce i Stanach Zjednoczonych El Dorado/Arkansas - Nawojowa

W dniach 28.02 i 01.03 2019r  tj. czwartek  i piątek o godzinie 15.00 odbyły się zajęcia multimedialne we współpracy z amerykańską szkołą  Washington Middle School

w El Dorado (legendarna kraina w Ameryce Południowej pełna złota. Słowo to pochodzi od skróconego hiszpańskiego określenia „el hombre dorado”, czyli „złoty człowiek), w stanie Arkansas(miasto w Stanach Zjednoczonych, siedziba administracyjna hrabstwa Desha).

Zajęcia odbyły się z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej we Frycowej oraz Żeleźnikowej Wielkiej  i prowadzone były w filiach biblioteki we Frycowej oraz Żeleźnikowej Wielkiej. Uczniowie na zmianę zadawali sobie pytania w języku angielskim, a udział w tej lekcji pozwolił młodzieży polskiej i amerykańskiej dowiedzieć się wielu ciekawych faktów na temat życia, funkcjonowania szkoły i codzienności w obu krajach.

Mogliśmy między innymi usłyszeć hymn polski i amerykański w wykonaniu młodzieży. Jedną z uczestniczek zajęć spotkała mila niespodzianka. Obchodziła ona bowiem  w tym  dniu urodziny, z tej racji dzieci z amerykańskiej szkoły zaśpiewały, specjalnie dla niej Happy Birthday.

Kolejnym nie spotykanym wydarzeniem, które nie występuje w polskich szkołach, ale  jest  codziennością w amerykańskich, to ślubowanie wierności fladze Stanów Zjednoczonych, które w języku angielskim brzmi:

„I pledge allegiance to the flag of the United States of America, and to the republic for which it stands, one Nation under God, indivisible, with liberty and justice for all.“

co w wolnym  tlumaczeniu oznacza:

 

Ślubuję  wierność fladze Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz republice, którą

symbolizuje. Jeden naród, a nad nim Bóg, naród niepodzielny,

ofiarujący wolność  i sprawiedliwość dla wszystkich.

Ślubowanie to odbywa się codziennie przed rozpoczęciem zajęć,  wszystkie dzieci są zobligowane, aby je znać.

Dzieci i młodzież świetnie się bawiły, przy czym miały okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe, poznać zwyczaje i kulturę na innym kontynencie .

Lekcje zorganizowała i poprowadziła Izabela Mokrzycka oraz

Catherine Kozubski nauczyciel i  wychowawca amerykańskiej szkoły.

W zajęciach udział wzięło 40 uczniów w przedziale wiekowym od 10 – 14 lat.

Gminna Biblioteka Publiczna w Nawojowej dziękuje młodzieży  i wszystkim osobom,

które włączyły się w organizację zajęć szczególnie Urszuli Mokrzyckiej,

 Bernadecie Michalik oraz Annie Studzińskiej

 

 

 

 

2019  Gminna Biblioteka Publiczna w Nawojowej   GlobbersThemes