Spotkanie Autorskie

Największy specjalista od "lachowskiego godonia", językoznawca, dr Zenon Szewczyk, autor wydanego w 2014 roku "Słownika Gwary Lachów Sądeckich". gościł w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nawojowej w dniu 11.10.2017 r. na spotkaniu autorskim.

Pan Zenon, z zawodu nauczyciel, także radny powiatowy od trzech kadencji, znawca kuchni lachowskiej (autor lachowskiej książki kucharskiej) oraz wielki propagator patriotycznej

fasolki z orzełkiem, mieszka w Podegrodziu, stolicy kultury Lachów sądeckich.  Od dzieciństwa jest oswojony z "lachowską godkę".  Nad swoim słownikiem pracował 16 lat.

Materiał opracowany przez autora pochodzi przede wszystkim ze źródeł mówionych. Szewczyk sporządzał notatki i nagrywał swoich rozmówców w różnych sytuacjach. - Często były to oficjalne spotkania organizowane z wcześniej wyselekcjonowanymi grupami rozmówców, którzy reprezentowali określone grupy wiekowe, zawody rzemieślnicze, środowiska społeczne. Stosowałem dwie podstawowe metody: odpytywanie                 z kwestionariuszy i wywiady. Było to rozmowy na tematy związane z daną dziedziną życia wiejskiego, na przykład wytwórczości.

Słownik Gwary Lachów Sądeckich zawiera ok. 13 000 wyrazów. Za to dzieło Zenon Szewczyk otrzymał Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii "sądecki autor"                   w trzeciej edycji konkursu.
Zenon Szewczyk jest stałym jurorem konkursu "Lachoskie godonie".

Na spotkanie z autorem przbyli uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Nawojowe, którzy wysłuchali oczrowani przedstawionej z pasją prezentacji  o historii i zwyczajach Lachów Sądeckich.

**