27 października dzieci z Gminnego Przedszkola w Nawojowej w ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych-  obejrzały i wysłuchały bajki o ,,Groszki” i „Rower Walentyny” przedstawionych w formie ,,Teatrzyku Kamishibai”.

To niezwykle oryginalne połączenie książki ilustrowanej z teatrem. Statyczne obrazy ożywają w trakcie snucia opowieści, dopełniając walor literacki przedstawienia. Przedszkolaki po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania. Na początku zastanawiały się, w jaki sposób drewniana skrzynka stanie się teatrzykiem. Dzieci dowiedziały się, że słowo „kamishibai” trudny do wypowiedzenia wyraz, pochodzi z języka japońskiego: „kami” – oznacza „papier”, natomiast „shibai” – „sztukę”. Dlatego też teatrzyk ten nazywany jest również teatrem ilustracji, bądź teatrem obrazkowym. Bajka występująca w drewnianej, bądź papierowej skrzyni -,,butai” składa się z kartonowych planszy z ilustracjami, natomiast tył karty zarezerwowany jest na tekst, który czyta opowiadacz. Teatrzyk kamishibai wykonany jest na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawione są kolejne fragmenty historii, bajki czy opowiadania.

Zajęcia poprowadziła M. Szczecina